نوشتن انگیزه نامه (SOP)

فرآیند نوشتن انگیزه بسیار چالش بر انگیز است، چرا که در نبود مهارت و دانش کافی هنگام نوشتن یک انگیزه نامه، پشیمانی به بار می آورد.

انگیزه نامه, نوشتن انگیزه نامه, اپلای, انگیزه نامه برای اپلای, SOP, نوشتن SOP,

نوشتن انگیزه نامه با قیمت مناسب

کسانی که قصد نوشتن انگیزه نامه را دارند باید به خوبی راجع به دانشگاه های هدف اطلاعات کسب کنند و استدلال های قانع کننده را در انگیزه نامه ذکر کنند. کوچکترین جزییات می توانددر پذیرش شدن و یا نشدن شما در دانشگاه تاثیر گذار باشد.

همچنین شما باید پاسخ های قانع کننده ای در مورد برخی از سوالات داشته باشید، چرا که به ممکن است جز شما، افراد بسیار زیادی هستند که همزمان با شما انگیزه نامشان را از سراسر دنیا برای دانشگاه مورد نظر فرستاده باشند. به همین علت انگیزه نامه باید طوری نوشته شود که بتواند نظر دانشگاه مورد نظر را به خود جلب کند.

سوالاتی هستند که باید در انگیزه نامه به صورت غیر مستقیم به  آنها اشاره شود، مثل چرا دانشگاه X را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟ بعد از اتمام دوره تحصیلیتون قصد انجام چه کاری را دارید؟ و یا اینکه هدفتان از تحصیل در این رشته و این دانشگاه چیست؟ 

نگارش انگیزه نامه شما باید بدون غلط املایی و گرامری و کاملا خوانا باشد. یادتان باشد، کلماتی را که شما برای نوشتن SOP خود انتخاب می کنید، گویای بسیاری از حقایق در مورد شما خواهند بود.

دلیل آن هم این است که انگیزه نامه برای دانشگاه هدف، به مثابه یک راه شناخت دانشجو فرای ریز نمرات، رزومه و کارنامه تحصیلی است. گاهی اوقات ممکن است یک دانشجو به علت انگیزه نامه خوبی که دارد، نسبت به دانشجویی با نمره بالاتر ولی انگیزه نامه ای بی محتوا، برای پذیرش در اولویت قرار داده شود.

نکاتی جهت نوشتن SOP یا انگیزه نامه

اگر قصد فرستادن انگیزه نامه به چند دانشگاه مختلف را دارید، باید برای هر کدام از دانشگاه ها یک انگیزه نامه اختصاصی بنویسید. اختصاصی از این جهت که ممکن است هر دانشگاه فرمت خاصی برای نوشتن SOP داشته باشد، برای مثال ممکن است یک دانشگاه انگیزه نامه های زیر 2 صفحه را بپذیرد و یک دانشگاه محدودیتی برای پذیرش انگیزه نامه با صفحات بالاتر را نداشته باشد.

سعی کنید تا جای ممکن به نقاط ضعفتان نپردازید و تنها نقاط قوتتان را بیان کنید. مهم نیست زیرا در صورت پذیرش میتوانید بیشتر وقت بگذارید و نقاط ضعف گذشته را با کار های تحقیقاتی ای که انجام میدهید بپوشانید و به جبران ضعف های گذشته خود بپردازید.